כאב ברכיים זו אחת התלונות הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסיה הכללית וספורטאים בפרט. הכאבים יכולים לנבוע ממספר סיבות ובמרבית המקרים תשאול טוב של המטופל על ידי הרופא יכול להביא לאבחנה לעיתים עוד לפני הבדיקה הפיזיקאלית, ולפעמים עוד לפני בדיקת הMRI

סיפורי מקרה של כאב ברכיים

בחור בן 25 שמספר על חבלה סיבובית לברך במהלך משחק כדורגל, מספר ששמע רעש מהברך בעת הפציעה והברך התנפחה מיד לאחר מכן ותהקשה לדרוך על הרגל.

סיכוי גבוה לקרע של הצולבת הקדמית, מדובר באירוע של תת פרקה של הברך במהלך החבלה הסיבובית. הנפיחות בבברך מקורה בדם שמשתחרר מכלי דם שנפגעים בזמן החבלה. והצליל שהנפגע שומע בעת הפציעה ככל הנראה מגיע מהקריעה של הצולבת.

גבר בן 38, מספר על כאבים חזקים בבברך וחוסר יכולת לישר את הברך לאחר שהתכופף להרים צעצועים מהרצפה בחדר של הילדים.

זה סיפור קלאסי של קרע מניסקוס מסוג ידית דלי. כריעה על הברך וכיפוף מלא שלה יוצרים לחץ גבוה על הקרן האחורית של המניסקוס. בנוכחות של קרע קטן יותר קודם הקרע יכול לגדול ולהפוך לקרע מלא באופן פתאומי. במקרה שכזה אם מתרחש גם היפוך של המניסקוס בתוך הברך (כמו ידית של דלי) תתרחש נעילה של הברך וחוסר יכולת לישר אותה עד הסוף.

ילדה בת 16, כאב חזק בקדמת הברך בזמן ריקוד, חושבת שהברך יצאה מהמקום וחזרה לבד בעת ישור. הברך התנפחה מאוד אחר כך.

כאן מדובר בסיפור שיכול להתאים לפריקה של הפיקה. הפיקה היא עצם צפה בקדמת הברך. בעת חבלה ישירה, בבעיה מבנית של הברך או במקרים של גמישות יתר הפיקה יכולה לצאת מהמקום לצד החיצוני של הברך. החזרה של הפיקה יכולה להיות ספונטנית או שתדרוש טיפול בחדר המיון.

קראו עוד על  ?למה בכלל צריך צילום רנטגן לברכיים, ועוד בעמידה
ילד בן 14 שמתלוננן על כאב בקדמת הברכיים בפעילות ספורט ללא שום סיפור של חבלה. בשנה האחרונה קפץ מאוד בגובה.

ככל הנראה מדובר בכאבי גדילה. העצמות של ילדים גדלות מהר יותר מהשרירים דבר שיכול להוביל ללחץ גדול על הפיקה בבךר ולעיתים לחץ באזור חיבור גיד הפיקה אל השוק, דבר שיכול להתאים לפגיעה בשם אוסטגוט שלאטר.

חיילת בת 19, כאב בקדמת הברכיים בעיקר בישיבה ממושכת, בסרטים ונסיעות באוטובוס

לרוב מדובר בתסמונת פיקה-פמור, כאב שנובע מלחץ עודף של הפיקה מקיצור שרירים וחולשת שרירי ליבה. ההמלצה הראשונה בכאבים שכאלו זה לבצע תרגול עצמי לברכיים לחיזוק והארכה של השרירים. בנוסף במקרים שכאלה כדאי לבדוק האם יש כפות רגליים שטוחות והאם נדרשים מדרסים.

אישה בת 63 עם כאב ברכיים בעיקר בירידת מדרגות

כאב ברכיים אצל מטופל מעל גיל 60 צריך מיד להחשיד לשינויים שחיקתיים של הסחוס בעיקר סביב הפיקות. הקושי בירידת מדרגות יצביע על חולשת שרירי ליבה, ושרירים מסובבי ירך ואבדוקטורים של הירך. ניתן לבדוק חולשה שכזו בעת ירידה משרפרף או מדרגה.

שאלון עצמי לאבחון כאב ברכיים