ד"ר איתמר בוצר אורטופד ספורט

ד"ר בוצר נמצא בישראל מיולי 2013, ומטפל בפציעות של מפרק הירך, הברך והכתף באנשים בכל הגילאים. מרבית הניתותים שד"ר בוצר מבצע מבוצעים בשיטה ארתרוסקופית, דרך מספר פתחים קטנים בעור. טכנית למנתח הניתוח הארתרוסקופי מורכב יותר, לעומת זאת ההחלמה מניתוחים האלו קלה יותר מאשר החלמה מניתוחים פתוחים.

ארתרוסקופיה של הירך הוא ניתוח חדש יחסית לאלו של מפרק הברך והכתף, וקשה יותר לביצוע עקב עומקו של המפרק בגוף יחסית לברך ולכתף. הניתוח החל לצבור תאוצה החל מתחילת שנות האלפיים, לאחר הגדרת התפס הפמורו-אצטבולרי וקרעים בלברום האצטבולרי כגורמים לכאבים. מכיוון והתחום עצמו חדש, יש להכיר ולהבין את הפתולוגיות השונות על מנת לטיפל במפרק כיאות. ד"ר בוצר הוא אחד הבודדים בארצנו שמבצע אתרוסקופיות של ירך באופן שוטף, מספר מקרים בכל שבוע.

ארתרוסקופיה של הברך הוא הניתוח הארתרוסקופי השכיח והוותיק ביותר החל משנות השבעים של המאה הקודמת. שתי הפעולות הנפוצות ביותר הן מניסקטומיה ושחזור רצועה צולבת קדמית. מניסקטומיה ארתרוסקופית היא הוצאת חלק ממניסקוס קרוע בברך שגורם לכאבים – הפעולה פשוטה מאוד, ובמרבית המקרים ההחלמה מהירה וקלה. שחזור רצועה צולבת קדמית הוא ניתוח מורכב יותר שבו משתמשים בשתל גיד לצורך החזרת היציבות לברך לא יציבה, ההחלמה ארוכה יותר, ולרוב נמשכת מספר חודשים טרם חזרה לספורט.

ארתרוסקופיה של הכתף החלה לצבור תאוצה בשנות ה90 של המאה הקודמת, הטיפול העיקרי הוא בקרע של גידי השרוול המסובב ובחסר יציבות של הכתף. קרעים של השרוול המסובב נפוצים בעשור החמישי ומעלה לחיים יכולים לגרום לכאבים עזים בכתף וירידה בכח . חסר יציבות לרוב נגרם עקב פריקות כתף, בניתוח משחזרים את היציבות על ידי תיקון הלברום הקרוע. מחקרים רבים הראו שבשני המקרים התיקון הארתרוסקופי נמצא כשווה בתוצאות לטיפול הפתוח אך עם החלמה קלה יותר. עם זאת, בחלק גדול מהמקרים לאחר הניתוח יש צורך בקיבוע של היד למשך מספר שבועות

קראו עוד על  טיפול ניתוחי בקרע מניסקוס בארתרוסקופיה של הברך