מפרק הברך הוא המפרק הגדול ביותר בגוף, ולמעשה לוקח חלק חשוב בכל סוג של פעילות ספורטיבית. אבל, גם מהווה את אחד האזורים הנפוצים ביותר לפציעות בקרב ספורטאים צעירים. בפרסומים מסויימים מצוטט  שכ55% מהפציעות בספורט מתרחשות בברכיים. פציעה בברך אצל ספורטאי מקצועי יכולה להיות הגורם שמסיים את הקריירה שלו או במקרה הטוב יסיים את העונה. גם בקרב ספורטאים חובבנים, אצנים וטריאתלטים כאב בברך יכול למנוע אימונים בנפח מתאים או להביא לסיום האימונים וההתחרויות.

אנטומיה של הברך

הברך מורכבת משלוש עצמות: הפמור (Femur) שהיא עצם הירך,  הטיביה (Tibia) שהיא עצם השוק ובחלק הקדמי של הברך הפיקה – Patella. המניסקוסים, שהם שני מבנים סחוסים בצורת חצי סהר, נמצאים בין הפמור לטיביה משמשים כבולמי זעזועים, עוזרים ביציבות הברך ומאפשרים תנועה חלקה של העצמות הללו אחת מעל השניה. שק מלא בנוזלים, הנקרא בורסה, נמצא בחלק הקדמי של הברך, קדמית לפיקה. הברך מיוצבת על ידי שרירים, גידים ורצועות (ליגמנטים). בברך ארבע רצועות משמעותיות – הרצועה הצולבת הקדמית (ACL – Anterior Cruciate Ligament), הרצועה הצולבת האחורית (PCL – Posterior Cruciate Ligament), הרצועה הצדדית החיצונית (LCL – Lateral Collateral Ligament), והרצועה הצדדית הפנימית (MCL – Medial Collateral Ligament)

את הפציעות בברך ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים – פציעות משימוש יתר (overuse injuries) הנגרמות מפעולה שחוזרת על עצמה ופציעות חריפות – מטראומה ישירה או עקיפה לברך.  חבלה ישירה יכולה לגרום לשבר, פריקה של הפיקה או קרע של רצועה. לעומת זאת, חבלה לא ישירה – למשל חבלה סיבובית או נחיתה לא נכונה מקפיצה יכולה לגרום לקרע במניסקוסים, קרע של רצועה או פגיעת סחוס. בחלק גדול מהמקרים לאחר החבלה הברך תתנפח עקב דימום בתוך המפרק. הטיפול הראשוני המומלץ הוא מנוחה לברך, קירור הברך עם קומפרסים קרים, חבישה אלסטית, והרמה של הרגל (RICE – Rest, Ice, Compression and Elevation). משככי דלקת שאינם סטרואידים (למשל איבופן – אדוויל או נורופן) יכולים לתת הקלה מסויימת בכאבים.

פציעות משימוש יתר של הברך כוללות:

כאב ממקור פיקתי (Patello-Femoral Pain Syndrome) – לעיתים נקרא "ברך של אצנים" (Runner's knee), מסתמן ככאב בקדמת הברך בעיקר בירידת או עליית מדרגות או בישיבה עם ברכיים מכופפות לאורך זמן, למשל בסרט או בטיסה. בהרבה מהמקרים הגורם לכאב הזה היא חולשת שרירים שגורמת להסטה של הפיקה מהציר הנורמלי שלה, ובהמשך לפגיעה סחוסית. התעלמות מהבעיה יכולה לגרום לכאב חד שמוביל לתחושה של "כניעה" של הברך ואף נפילה.

קראו עוד על  בדיקת יציבות של ברך עם קרע רצועה צולבת קדמית

בורסיטיס – דלקת של הבורסה בקדמת הברך – לרוב מסתמן כנפיחות ולעיתים אודם בקדמת הברך.

דלקת של גיד הפיקה, הגיד שמחבר את הפיקה אל השוק, נקרא גם "ברך של קופצים" (Jumper's Knee).

דלקת של השומן על שם הופה (Hoffa's Syndrome) השומן שמתחת לגיד הפיקה

כאבי גדילה או אוסגוט שלאטר (Osgood Schlatter disease) כאב ורגישות בחלק התחתון של גיד הפיקה באזור החיבור אל הבליטה הגרמית בחלק העליון של השוק. לעיתים קרובות הבליטה הזו תהיה גם גדולה מהרגיל. אופייני לילדים בגיל ההתבגרות, ולרוב חולף מעצמו עם סיום הגדילה.

דלקת של הרצועה האיליו-טיביאלית (Illio-Tibial Band Syndrome) – כאב בצד החיצוני של הברך, באזור ראש הפיבולה (השוקית), זו לרוב פציעה של אצנים אך יכולה להופיע גם אצל רוכבי אופניים. אופיני שיופיעו כאבים לאחר מספר קילומטרים של ריצה ולא מייד בתחילת הריצה.

פציעות חריפות של הברך כוללות (מסודר על פי דרגת החומרה של הפציעה):

מתיחה או קרע חלקי של שריר או גיד – Knee Strain

מתיחה או קרע חלקי של רצועה – Knee Sprain

קרע של הרצועה הצדדית הפנימית (MCL) – יופיע כאב בצד הפנימי של הברך שמוחמר בעת נשיאת משקל על הרגל (הליכה) – לרוב ניתן לטיפול באופן שאינו דורש ניתוח.

קרע של אחד המניסקוסים – יופיע כאב בגובה הסדק המפרקי בחלק הפנימי (למניסקוס המדיאלי) או בחלק החיצוני של הברך (למניסקוס הלטרלי) הברך תתנפח לאחר כיממה. בהרבה מהמקרים למטופל עם קרע מניסקוס כואב לכופף הברך עד הסוף (עד הישבן). לפעמים – בקרע ידית דלי – לא ניתן לישר את הברך עד הסוף (נקרא ברך נעולה) ובמקרה המיוחד הזה מומלץ לנתח במהירות האפשרית על מנת לשחרר הנעילה ואם ניתן לבצע תפירה של הקרע. על מנת לאבחן בצורה טובה קרע במניסקוס, מבצעים MRI של הברך, ולפי התוצאה ניתן להחליט האם יש צורך בניתוח והאם ישנה אפשרות לתפירה של המניסקוס או הוצאה של החלקים הקרועים.

קראו עוד על  ציסטת גנגליון בברך

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) – ברוב המקרים מתרחש בתנועה סיבובית של הגוף מעל הברך, לעיתים קרובות נשמע "פופ" מהברך בזמן החבלה והברך מתנפחת זמן קצר לאחר החבלה. לפעמים הברך מתנפחת מאוד, עד כדי כך שמומלץ לבצע ניקור ולהוציא דם מהברך על מנת להוריד כאבים. הרצועה הצולבת הקדמית חשובה בעיקר בפעילות ספורטיבית הדורשת תנועה סיבובית – למשל בכדורגל, כדורסל או סקי – במקרים האלו מומלץ לבצע שחזור של הרצועה. שיקום טוב של הברך בפיזיותרפיה, יכול להביא את הברך ליציבות טובה, במידה ועדיין יש תחושה של אי יציבות – למשל בכניסה לרכב, מומלץ לבצע שחזור של הרצועה.

קרע של הרצועה הצולבת האחורית (PCL) לעיתים קרובות הקרע אינו מלא וניתן לחזור לפעילות ספורטיבית לאחר שיקום גם ללא טיפול ניתוחי.

קרע של הרצועה הצדדית החיצונית (LCL) – במידה והקרע מלא וישנה אי יציבות בבדיקה, מומלץ לבצע שחזור.

שאלות נפוצות בפציעת ברך:

האם חובה לעשות MRI? 
MRI היא בדיקה שעוזרת מאוד לאבחן פציעות של רקמה רכה בברך, כגון, קרעי רצועות, פגמים בסחוס וקרעי מניסקוסים. במידה ושוקלים לבצע ניתוח, מומלץ לעבור MRI קודם לכן.

אובחן לי קרע במניסקוס, האם חובה לעשות ניתוח?
לא. לעיתים קרובות ניתן להשתקם גם ללא טיפול ניתוחי, שיקום טוב של הברך יכול להביא אותה למצב שאינה כאובה, וניתן לוותר על הניתוח. במידה ולפחות שישה שבועות של פיזיותרפיה לא הועילו מומלץ לבצע ניתוח. עם זאת, במידה ומדובר בקרע ידית דלי, או בקרע שניתן לתפירה במטופל צעיר היתי ממליץ על ניתוח גם ללא שיקום מקדים. חשוב לזכור שאם נראה בבדיקת הMRI שהמניסקוס הקרוע עדיין תפקודי, הזרקות PRP יכולות להחזיר את הברך לקדמותה.

אובחן לי קרע ACL, מתי אפשר לעבור ניתוח?
כשישה שבועות לאחר הפציעה בברך. על מנת לשפר את תוצאות הניתוח, מומלץ לתת לברך להחלים מהטראומה ולאפשר לנפיחות של הרקמות הרכות לרדת לפני הניתוח. מומלץ להתחיל פיזיותרפיה עוד לפני הניתוח על מנת לשמור על טווחים ולחזק את השרירים, מה שיקל על השיקום לאחר הניתוח.

קראו עוד על  תרגילים לשיקום ברכיים

תלונות נפוצות ואבחנות מתאימות בפציעות ברכיים (לא מבטיח שעובד ב100%):

כאב בקדמת הברך בירידת מדרגות = כאב ממקור פיקתי

כאב צדדי בברך בעת כיפוף עד הסוף = קרע מניסקוס

כאב בצד החיצוני של הברך לאחר מספר קילומטרים של ריצה = ITB syndrome

תחושה של "פופ" והתנפחות מיידית של הברך לאחר חבלה סיבובית = קרע ACL

אי יציבות של הברך בתנועה סיבובית = קרע ACL

בריחה של הברך עד כדי נפילה המלווה בכאבים עזים בברך = כאב ממקור פיקתי

This post is also available in: Русский