כמו שכל אחד יודע, כאשר נחתכים במקום כלשהו בגוף מתחיל לרדת דם, עם הדם מגיעות אל הפצע הטסיות (platelets), אשר בשלב הראשון עוצרות את הדימום. בהמשך, הטסיות וכלי הדם הפצועים משחררים חומרים אשר מתחילים את תהליך הריפוי של הפצע. בהזרקת סרום עשיר בטסיות (PLATELET RICH PLASMA) או PRP בקיצור, שמופק מדמו של המטופל, אנחנו משתמשים ביכולת הריפוי של הטסיות על מנת לעזור לפציעות שונות להחלים טוב יותר.

יש לזכור שככל שזריקת הPRP ניתנת קרוב יותר למועד הפציעה, או הניתוח כך היכולת שלה להועיל גבוהה יותר. אפשר להזריק PRP במקרים של קרע לברום חריף במפרק הירך, או קרע מניסקוס שהתחרש לאחרונה. ל-PRP יכולת גבוהה לטיפול בדלקות וקרעים חלקיים של גידים שונים, למשל דלקת של גיד הפיקה או מרפק טניס, כמו כן מועיל להורדת כאבים תוך מפרקיים למשל בארתריטיס. למרות ש-PRP נמצא בשימוש כבר משנות התשעים ברפואת שינים,

השימוש בהזרקת טסיות

השימוש ב-PRP תפס תאוצה באורטופדיה בשנים האחרונות בעיקר בטיפול בפציעות של ספורטאים בארצות הברית.  טייגר וודס שחקן הגולף היה לאחד האנשים שתרמו מאוד לפרסום השיטה לאחר שעבר הזרקת PRP לאחר ניתוח ברך. אני מזריק PRP במקרים מסוימים לאחר תפירת לברום בארתרוסקופיה של מפרק הירך, בעיקר כאשר הלברום נראה חלש ודרושה קצת עזרה ביולוגית בהחלמה. מנסיוני, קרעים חלקיים של גיד הגלוטאוס מדיוס מגיבים בצורה טובה מאוד להזרקות PRP שמבוצעות בהנחיית אולטראסאונד אל אזור הקרע ולעיתים קרובות אפשר להמנע כך מהצורך בניתוח. אפשרות נוספת להזרקה היא בסיום ניתוח לתפירת מניסקוס, במקרים שכאלו אפשר לבצע זריקה של PRP ממוקדת אל האזור של המניסקוס התפור.

יש לזכור שככל שזריקת הPRP קרובה יותר למועד הפציעה, או הניתוח כך היכולת שלה להועיל גבוהה יותר.

ישנן מספר שיטות להפקת PRP, בחלק מהשיטות משתמשים בחומר המשפעל את הטסיות טרם ההזרקה (סודיום ציטראט), במקרים אחרים מדלגים על השלב הזה והטסיות משופעלות באופן טבעי לאחר ההזרקה על ידי הרקמות המקבלות.

מהלך הפעולה

באופן כללי, לאחר לקיחת דם מהמטופל, הדם עובר סרכוז בצנטריפוגה ומבוצעת הפרדה של הכדוריות האדומות מהסרום והטסיות. הסרום שעשיר בטסיות (PRP) מוזרק חזרה לגוף לאזור המטופל, התהליך כולו לוקח מספר דקות מלקיחת הדם ועד ההזרקה. במידה ויש אינדיקציה למספר זריקות, על התהליך כולו חוזרים בכל פעם לפני הזרקה, במרבית המקרים המרווח בין הזריקות כשבוע ימים.

הזרקת תחת הנחיית אולטאסאונד (US)

שימוש באולטרסאונד בזמן ביצוע הזרקת PRP מאפשר לראות במדויק את מקום הפגיעה ולהביא את הטסיות למיקום הטוב ביותר שבו הן צריכות לעבוד. אולטרסאונד חשוב מאוד בעת ביצוע הזרקה למפרק הירך או לקרעים חלקיים של גידי השרוול המסובב בכתף.

סיכום – PRP מופק מדם המטופל ומשמש להורדת דלקות וכאבים, החומר יכול להיות מוזרק תוך מפרקית או לרקמות רכות.

אינדיקציות להזרקות

 • קרע לברום חדש יחסית במפרק הירך
 • קרע מניסקוס חדש באזור שיכול להחלים
 • קרעים חלקיים של גידי השרוול המסובב
 • קרעים חלקיים של גידי הגלוטאוס מדיוס
 • קרעים חלקיים של גידי ההמסטרינגס המקורב
 • דלקת של גיד הפיקה או קרע חלקי של גיד הפיקה
 • ITB סינדרום
 • שינויים שחיקתיים במפרקים – ארתריטיס
 • מרפק טניס
קראו עוד על  האם זריקות PRP הן טיפול יעיל לאוסטאוארטריטיס של הברך?

נתונים על הזרקת טסיות

מספר זריקות – זריקה בודדת עד חמש זריקות; תוך מפרקי לרוב מומלץ להזריק שלוש פעמים.

זמן פעולה – האפקט לרוב מורגש כשלושה שבועות לאחר הזריקה, משך הפעולה משתנה בהתאם לפציעה – פציעות חדשות יכולות להחלים לחלוטין, לעומת זה בכאב כרוני הכאבים יכולים לחזור לאחר מספר חודשים עד שנים.

זריקות חוזרות – אין הגבלה, אפשר לחזור על הזריקות לפי הצורך לרוב לאחר מספר חודשים עד שנה.

יתרונות – חומר טבעי

סכנות – לא ידועות

עלות הפרוצדורה – בין 1800₪ ל-2500₪ לכל זריקה תלוי בסוג.

הכנות לפני הבדיקה – מומלץ לשתות שלוש כוסות מים טרם לקיחת הדם

כאבים לאחר ההזרקה – במרבית המקרים אין כאבים משמעותיים לאחר הזרקת PRP. עם זאת, לעיתים יש כאב או תחושת מלאות מקומית, התחושה הזו חולפת לאחר מספר ימים.  במידה ויש כאבים חזקים אפשר ליטול משככי כאבים כגול אקמול או אופטלגין. קירור מקומי של האזור המוזרק מומלץ מאוד, לעיתים הכאבים חזקים מאוד ואף דורשים שימוש בקביים.

המלצות לאחר הזרקת PRP –

 1. ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן מידי
 2. אפשר לנהוג לאחר הזריקה באופן עצמאי.
 3. מומלץ להימנע ממאמצים בזמן הזריקות וכשבוע לאחר מכן.
 4. מומלץ להמנע מנטילת תרופות משככות דלקת כגון ארקורסיה, אתואפן, אדוויל או נורופן.
 5. בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד לד"ר בוצר.

סיפורי הצלחה של טיפול בהזרקת PRP

גבר בן 54 – כאב בכתף עם קרע בגידי שרוול מסובב

תמונה של קרע גידי שרוול מסובב בכתף לפני ואחרי הזרקת PRP
תמונה של קרע גידי שרוול מסובב בכתף לפני ואחרי הזרקת PRP

לפני כשנה הגיע אלי איש נחמד בן 54, ספר במקצועו, עם כאבים חזקים בכתף שהגבילו אותו בעבודה. בבדיקת תהודה מגנטית שביצע (בצילום MRI למטה בצד שמאל) נמצא קרע כמעט מלא של גיד הסופרה-ספינטוס בשרוול המסובב עם דלקת מרובה בחלל הסוב אקרומיאלי ובתוך הגיד עצמו (הנוזל מוצג בלבן בבדיקה). לאחר ששקלנו תיקון ניתוחי של הקרע, הוחלט לבצע טיפול עם שלוש זריקות של טסיות ופלזמה (PRP). ההקלה הופיעה כבר לאחר ההזרקה הראשונה והשיפור המשמעותי הופיע בערך תוך חודש ימים.
כעת שנה מהזריקות, ללא כאבים, ביצענו בדיקת תהודה מגנטית חוזרת של הכתף (הצילום בצד ימין) וגילינו שכל הנוזל הדלקתי סביב הכתף נעלם והקרע בגיד הצטמצם. מדהימה יכולת הריפוי של הטסיות!

בחור בן 18 עם קרע מניסקוס מדיאלי בקרן האחורית שמטופל ב-PRP

תמונות MRI לפני ואחרי הזרקת PRP לקרע מניסקוס בקרן האחורית

קרעים במניסקוס ניתנים לטיפול עם זריקות PRP, לרוב אנחנו נצפה לשיפור בכאב ולא בהכרח להחלמה מלאה. במקרה שמוצג בסרטון למעלה מדובר בהזרקה של טסיות תחת בקרת אולטרסאונד שמבוצעת ישירות לתוך קרע מניסקוס, בבדיקת הMRI החוזרת שמבוצעת לאחר כשנה ניתן לראות החלמה מלאה של הקרע. בם במהלך הניתוח שבוצע לתפירת המניסקוס השני המניסקוס הזה נמצא המשכי וללא קרע.

This post is also available in: English Русский