אפוסתרפיה הינה שיטת טיפול רפואית שנעזרת בנעל מיוחדת על מנת לטפל בכאב ברכים, גב וירכים. השיטה פותחה על ידי שני רופאים ישראלים ד"ר עמית מור וד"ר אבי אלבז. השניים, שחוקרים זה שנים את הביו־מכניקה והשיקום המפרקי, פיתחו את שיטת "אפוסתרפיה" שעד היום נעזרו בה אלפי מטופלים. אפוסתרפיה עוזרת בחינוך מחדש של המוח והשרירים לעבוד בתבניות מוטוריות נכונות, בדפוסי הליכה בריאים וביציבות מפרקית משופרת. אפשר לומר בגאווה שהחברה היא הצלחה ישראלית, עם מרכזי טיפול בארץ ובארה"ב, סינגפור ובריטניה.

איך זה עובד? – הטיפול מבוסס על מערכת ביו־מכנית דמוית נעל, שעל הסוליה שלה מורכבים שני חצאי כדור. גודל הכדורים והצורה שלהם ניתן לקביעה, ובנוסף ניתן לכוונן את המיקום שלהם על הסוליה. בעזרת שינוי צורת הכדורים והגודל ניתן לקבוע את רמת היציבות של הנעל – ככל שהמשטח עליו אנחנו עומדים והולכים פחות יציב כך יש צורך להפעיל יותר שרירים מאזנים. בנוסף, על ידי הכיוון של הכדורים לצדדים ניתן לשנות את המקום בו עובר מרכז הכובד של הגוף, באופן כזה ניתן למשל להוריד עומס מהאזור הפנימי של הברך שלרוב נפגע ראשון בשינויים ניוונים בברך.

סיכום – המטרה ללמד את השרירים לעבוד בצורה נכונה יותר, להוריד עומסים מהפרקים הפגועים ולשפר את ההליכה והיציבה.

אינדיקציה – רוב המטופלים שאני מפנה סובלים מכאב ברכיים עם שחיקה במדור הפנימי של הברך או כאבים מהפיקה, עם זאת יש מקום לטיפול גם בכאב ירכיים או כאבי גב.

כמה זמן צריך ללכת עם הנעליים?  (זו השאלה הכי נפוצה) לרוב מתחילים בכמה דקות ביום בבית, ומעלים את הנפח לפי ההוראות של הפיזיותרפיסט המלווה.

האם זה עובד? המפגש הראשון כולל פגישה עם פיזיותרפיסט (או פיזיותרפיסטית) שמתמחה בשיטה. במפגש מבוצע אבחון הכולל בדיקה קלינית, מבדק הליכה ממוחשב ומילוי שאלונים לגבי מצבו הרפואי של המטופל. בסיום הבדיקה, שלוקחת לרוב סביב שעה וחצי, המטופל והפיזותרפיסט יכולים להעריך אם הנעל תעזור לכאבים. בגלל שהמטופלים נבחרים מראש הטיפול אפקטיבי – החברה מדווחת ש-85% מהמטופלים מספרים על הפחתה בכאבים ושיפור התפקוד. מאמרים על אפותסרפיה בעיתונות מקצועית ניתן למצא בפאב-מד.

קראו עוד על  טיפול ניתוחי בקרע מניסקוס בארתרוסקופיה של הברך

עלותבאופן גס אפשר לומר שהטיפול עולה סביב 10,000 ש”ח, עם זאת, כ80% מהעלות מכוסה ע״י הביטוחים המשלימים של כל קופות החולים, כאשר ההשתתפות העצמית של המטופל נעה בין 1500 – 4000₪ בהתאם לקופה ולחבילת הטיפול. חלק מחברות הביטוח ומשרד הביטחון אף נותנים מימון מלא.

קיבלתי הפניה מהאורטופד מה לעשות איתה? מרכזי הטיפול בישראל ממוקמים בהרצליה, ירושלים וחיפה – אפשר ליצור קשר טלפוני בטלפון 2767* או להכנס לאתר החברה ולהשאיר פרטים.