מפרק הירך הוא מפרק כדורי שבנוי בצורת מכתש ועלי, המבנה הגרמי משפיע מאוד על טווח התנועה והפציעות שמתרחשות תוך כדי פעילות יום יומית ופעילות גופנית. כאשר העצמות מגיעות לקצה טווח התנועה ומתנגשות זו בזו נגרמת צביטה של הרקמות הרכות הנקראת בעברית תפס ובלועזית אימפינמג'מנט. במידה ופעולה זו חוזרת על עצמה פעמים רבות תגרם פציעה, לרוב קרע בלברום או פגיעה סחוסית במפרק, שתוביל לכאבים. באופן כללי יש שני סוגים של מבנה תפס – קאם – שבו יש בליטה על העלי (צוואר הפמור) ופינסר שבו המכתש עמוק יותר מהרגיל (האצטבלום). במרבית המקרים קיים שילוב של קאם ופינסר יחדיו אצל אותו המטופל.

פגיעת הסחוס באצטבלום במקרים של תפס מסוג קאם לרוב תהיה ברורה ובצורה של flap של הסחוס עקב כוחות הגזירה שנגרמים מהבליטה שנכנסת פנימה.

ניתוח ארתרוסקופיה של מפרק הירך יחודי בכך שמאפשר לשנות את מבנה העצמות של המפרק עצמו, ובעצם באופן זה להרחיק אותן אחת מהשניה וליצור מרווח תנועה גדול יותר מבלי שהרקמות הרכות יפגעו. טיפול זה של שינוי מבנה העצמות נקרא אוסטאופלסטיה, ויכול להתבצע בשני צדדי המפרק – בשולי האצטבלום (אצטבולופלסטיה) או על צוואר הפמור (פמורל אוסטאופלסטיה). התיקון הניתוחי במרבית המקרים יוביל להגדלה של טווח התנועה וירידה בפגיעה בסחוס.

צילום הרנטגן הבא (דאן dunn view – שמבוצע בכיפוף הרגליים ב90 מעלות ואבדוצקיה של 20 מעלות) מדגים בצורה טובה קאם בשתי הירכים בצילום העליון לפני הניתוח, ובצילום התחתון לאחר תיקון ניתוחי שבוצע בשני ניתוחי ארתרוסקופיה שונים בהפרש של כשלושה חודשים זה מזה.

צילום רנטגן שמדגים מבנה קאם דו צדדי שתוקן בניתוח ארתרוסקפיה. הבליטה מופיעה באזור המעבר בין הראש לצוואר ובצילום מוקפת בעיגול אדום.

צילום רנטגן שמדגים מבנה קאם דו צדדי שתוקן בניתוח ארתרוסקפיה.בצילום העליון טרם הניתוח – הבליטה מופיעה באזור המעבר בין הראש לצוואר מוקפת בעיגול אדום., בצילום התחתון לאחר הניתוח ראש הפמור נראה עגול ולא ביצתי.

קראו עוד על  עקומת הלמידה של ארתרוסקופיות ירך - הרצאה

Related posts: