ריצה, כידוע לכולנו, היא פעילות גופנית מאוד פופולרית ובדרך כלל גם מאוד בריאה, אולם לא לעולם חוסן ולעתים מתרחשות פציעות. כשאצנים נפגעים במפרק הירך הם מתקשים לרוץ, מקטינים טווחים ולעתים קרובות אף מפסיקים את הפעילות לחלוטין כשהכאבים מחמירים. מטופלים רבים שואלים אותי האם תהיה חזרה לריצה אחרי ארתרוסקופיה של הירך. ואכן, מאמרים רבים שהתפרסמו בשנים האחרונות הראו שמדובר בניתוח עם תוצאות מצוינות בכל הנוגע לחזרה לספורט, בעיקר כאשר מבוצעת בחירה מתאימה של מטופלים, אך מה התשובה הספציפית לגבי ריצה?

מחקר שנערך בשיקאגו

בגיליון ינואר 2017 של העיתון האמריקאי לרפואת ספורט (AJSM), מפרסם ד"ר שיין נו מחקר עם תוצאות פנומנליות ומדווח כי 94 אחוזים מהמטופלים חזרו לריצה לאחר ניתוח ארתרוסקופיה של הירך.[cite]27620622[/cite] קבוצת המחקר שלו כללה 51 מטופלים בגיל ממוצע של 26, שאינם אצנים מקצוענים והפסיקו לרוץ בממוצע כשמונה חודשים לפני הניתוח, שישה מהם עברו ניתוח דו צדדי. בניתוח בוצע לכל המטופלים תיקון של מבנה התפס, טיפול בלברום וסגירה של הקופסית של המפרק. לאחר הניתוח בוצע שיקום לפי הפרוטוקול (בתמונה), שכלל הליכה עם קביים בדריכה של 10 ק"ג למשך שלושה שבועות וחזרה הדרגתית לפעילות גופנית. הנחקרים התבקשו לציין מתי חזרו לריצה ללא כאב משמעותי באזור הירך בשנתיים שלאחר הניתוח.

חזרה לריצה לפי המאמר

פרוטוקול השיקום של ד"ר שיין נו לחזרה לריצה לאחר  ארתרוסקופיה של הירך (צילום מתוך המאמר)

הממצאים העלו כי זמן החזרה לריצה ללא כאב משמעותי היה בממוצע שמונה חודשים וחצי מהניתוח, ומרחק הריצה הממוצע ירד מ-15.5 קילומטר לשבוע ו-4.6 שעות שבועיות לפני הפסקת הריצה ל-10.5 קילומטר לשבוע ו-3 שעות שבועיות לאחר החזרה לריצה. שלושה מטופלים בלבד לא חזרו לריצה, כשמתוכם לאחד הייתה פציעה חוזרת 17 חודשים לאחר הניתוח, לשני הייתה פציעה מורכבת שכללה בקע ספורטאים ולשלישי הניתוח לא פתר את הבעיה, הוא סבל מתפס והגבלת התנועה לא השתפרה עם פיזיותרפיה גם לאחר הניתוח. עוד נמצא כי גורמים שעיכבו את החזרה לריצה ללא כאב היו הפסקת ריצה שהתרחשה למעלה משמונה חודשים טרם הניתוח ומשקל עודף (BMI גבוה), ללא הבדל מגדרי. שאלוני תוצאות שמולאו על ידי הנבדקים (patients reported outcome) הראו שיפור משמעותי ברמת הכאבים ובפונקציונאליות של הירך אצל מרבית המטופלים, ושפגיעה בסחוס המפרקי שנצפתה במהלך הניתוח מהווה גורם מנבא לתוצאות פחות טובות.

קראו עוד על  בדיקה פיזיקלית של הירך - על פי ד"ר מרק ספרן (אוניברסיטת סטנפורד)

לסיכום, ניתן לומר בלב שלם כי בבחירה נכונה של המנותחים, ארתרוסקופיה של מפרק הירך הוא ניתוח בטוח שמאפשר חזרה לריצה בקרב שיעור גבוה מהאצנים שעוברים אותו.