ד”ר בוצר ופרופ’ קרסו משוחחים על ארתרוסקופיה של ירך

2

מפרק הירך הוא העמוק ביותר משלושת המפרקים הגדולים. רק בשנים האחרונות חלה התקדמות בהבנת המכאניקה של הפציעות במפרק שגורמות לכאבים ולהרס שלו. במקביל, חלה התפתחות של כלים מיוחדים והתקדמות טכנולוגית מתאימה בכדי לבצע ארתרוסקופיה של הירך באופן בטוח וקל.

קרע בלברום – בסוף שנות ה-70 כבר התפרסם מאמר על טיפול ניתוחי לכריתה של לברום בשני מטופלים עם “לברום הפוך” (כך התיחסו ללברום הקרוע במאמר). הניתוחים הצליחו להפחית את הכאב באופן משמעותי. קרע בלברום מהווה את הסיבה הראשונה לביצוע ארתרוסקופיה של הירך – בניתוח במרבית המקרים תבוצע תפירה של הלברום, במקרים חריגים תבוצע הוצאה של החלק הקרוע או השתלה של לברום חדש משתל גיד חיצוני.

מבנה תפס קאם cam impingement – עיוות של צוואר הפמור שגורם לפגיעה מפרקית בעת כיפוף של הירך, המבנה הזה ידוע כבר שנים במטופלים עם ארתריטיס של הירך (פגיעת סחוס בירך), בעבר נקרא “עיוות ידית אקדח” pistol grip deformity, וכבר בשנת 1936 מנתח בשם סמית פיטרסון פרסם טכניקה ניתוחית לטיפול ושינוי מבנה העצם. פיטרסון ניסה את הטכניקה על מספר מוגבל של מטופלים, כולם עם ארתריטיס מתקדם של המפרק, הטכניקה נזנחה עם התפתחות ניתוחי החלפת מפרק הירך.

מבנה תפס פינסר pincer impingement – מתרחש כאשר החלק המכתשי במפרק הירך, האצטבלום, עמוק מהרגיל וגורם לכיסוי יתר של ראש הפמור. המבנה הזה גורם להתנגשות בין העצמות בכיפוף הירך ולקרע של הלברום. המבנה הזה פורסם על ידי פרופ’ גנץ משוויץ בשנת 1999 במטופלים לאחר ניתוח לתיקון חסר כיסוי של האצטבלום. כשנתיים לאחר מכן פרופ’ גנץ פירסם את הטכניקה הניתוחית הפתוחה לטיפול בתפס, ניתוח שדרש ניסור של עצמות ופריקה פתוחה של המפרק. בשנת 2011 פירסמתי מאמר סקירה יחד עם בן דומב משיקאגו שמשווה בין הטכניקה הניתוחית הפתוחה לזו הארתרוסקופית, התוצאות היו שוות אך ההחלמה מהניתוח הארתרוסקופי היתה מהירה וקלה יותר. נכון להיום המאמר הזה כבר צוטט ב-180 מאמרים אחרים בנושא.

קראו גם על
קרע לברום בבדיקת MRI ארתרו

 

Share.

About Author

ד

ד"ר איתמר בוצר הוא אורטופד בכיר בבית החולים רמב"ם, בוגר התמחות באורטופדיה בתל השומר ותת התמחות של כארבע שנים בארצות הברית באורטופדיית ספורט. ד"ר בוצר מטפל בפציעות של מפרק הירך הברך והכתף ומתמחה בטיפול בניתוחים ארתרוסקופיים. אמנם ניתוח הוא תמיד האופציה האחרונה, אבל אם כבר צריך לשקול ניתוח, האופציה הארתרוסקופית בעלת יתרונות רבים.

2 תגובות

  1. אכן מאמר מרתק, אך מה לגבי הדרכה מונעת, האם המשמעות היא שספורטאים אמורים להימנע מתנועתיות ועומס מופרזים על מפרק הירך ??? או האם יש להפסיק פעילות ספורטיבית עם טווח תנועה ועומס מוגזמים לאחר גיל מסויים ??? או שאין שום קשר, והכל כתוב למעלה או בגנטיקה, וכו’…

  2. א) רוב הכאבים בקימה מישיבה ממושכת – מגב תחתון ולא מקרע בלברום.
    ב) מניעה – 1) ירידה במשקל ואי העמסה על המפרק (קפיצות מגובה רבה,למשל).
    ג) חיזוק שלל שרירי הרגל, התומכים גם במפרק הזה

השאר תגובה

צור קשר

שליחת הודעה למרפאה

השארת הודעה
Sending