הזרקות PRP

27

כמו שכל אחד יודע, כאשר נחתכים במקום כלשהו בגוף מתחיל לרדת דם, עם הדם מגיעות אל הפצע הטסיות (platelets), אשר בשלב הראשון עוצרות את הדימום. בהמשך, הטסיות וכלי הדם הפצועים משחררים חומרים אשר מתחילים את תהליך הריפוי של הפצע. בהזרקת סרום עשיר בטסיות (PLATELET RICH PLASMA) או PRP בקיצור, שמופק מדמו של המטופל, אנחנו משתמשים ביכולת הריפוי של הטסיות על מנת לעזור לפציעות שונות להחלים טוב יותר. יש לזכור שככל שזריקת הPRP ניתנת קרוב יותר למועד הפציעה, או הניתוח כך היכולת שלה להועיל גבוהה יותר. אפשר להזריק PRP במקרים של קרע לברום חריף במפרק הירך, או קרע מניסקוס שהתחרש לאחרונה. ל-PRP יכולת גבוהה לטיפול בדלקות וקרעים חלקיים של גידים שונים, למשל דלקת של גיד הפיקה או מרפק טניס, כמו כן מועיל להורדת כאבים תוך מפרקיים למשל בארתריטיס. למרות ש-PRP נמצא בשימוש כבר משנות התשעים ברפואת שינים, השימוש ב-PRP תפס תאוצה באורטופדיה בשנים האחרונות בעיקר בטיפול בפציעות של ספורטאים בארצות הברית.  טייגר וודס שחקן הגולף היה לאחד האנשים שתרמו מאוד לפרסום השיטה לאחר שעבר הזרקת PRP לאחר ניתוח ברך. אני מזריק PRP במקרים מסוימים לאחר תפירת לברום בארתרוסקופיה של מפרק הירך, בעיקר כאשר הלברום נראה חלש ודרושה קצת עזרה ביולוגית בהחלמה. מנסיוני, קרעים חלקיים של גיד הגלוטאוס מדיוס מגיבים בצורה טובה מאוד להזרקות PRP שמבוצעות בהנחיית אולטראסאונד אל אזור הקרע ולעיתים קרובות אפשר להמנע כך מהצורך בניתוח. אפשרות נוספת להזרקה היא בסיום ניתוח לתפירת מניסקוס, במקרים שכאלו אפשר לבצע זריקה של PRP ממוקדת אל האזור של המניסקוס התפור.

יש לזכור שככל שזריקת הPRP קרובה יותר למועד הפציעה, או הניתוח כך היכולת שלה להועיל גבוהה יותר.

ישנן מספר שיטות להפקת PRP, בחלק מהשיטות משתמשים בחומר המשפעל את הטסיות טרם ההזרקה (סודיום ציטראט), במקרים אחרים מדלגים על השלב הזה והטסיות משופעלות באופן טבעי לאחר ההזרקה על ידי הרקמות המקבלות.

מהלך הפעולה – באופן כללי, לאחר לקיחת דם מהמטופל, הדם עובר סרכוז בצנטריפוגה ומבוצעת הפרדה של הכדוריות האדומות מהסרום והטסיות. הסרום שעשיר בטסיות (PRP) מוזרק חזרה לגוף לאזור המטופל, התהליך כולו לוקח מספר דקות מלקיחת הדם ועד ההזרקה. במידה ויש אינדיקציה למספר זריקות, על התהליך כולו חוזרים בכל פעם לפני הזרקה, במרבית המקרים המרווח בין הזריקות כשבוע ימים.

שימוש באולטרסאונד בזמן ביצוע הזרקת PRP מאפשר לראות במדויק את מקום הפגיעה ולהביא את הטסיות למיקום הטוב ביותר שבו הן צריכות לעבוד. אולטרסאונד חשוב מאוד בעת ביצוע הזרקה למפרק הירך או לקרעים חלקיים של גידי השרוול המסובב בכתף.

סיכום – PRP מופק מדם המטופל ומשמש להורדת דלקות וכאבים, החומר יכול להיות מוזרק תוך מפרקית או לרקמות רכות.

אינדיקציות להזרקות

 • קרע לברום חדש יחסית במפרק הירך
 • קרע מניסקוס חדש באזור שיכול להחלים
 • קרעים חלקיים של גידי השרוול המסובב
 • קרעים חלקיים של גידי הגלוטאוס מדיוס
 • קרעים חלקיים של גידי ההמסטרינגס המקורב
 • דלקת של גיד הפיקה או קרע חלקי של גיד הפיקה
 • ITB סינדרום
 • שינויים שחיקתיים במפרקים – ארתריטיס
 • מרפק טניס

קראו גם על
האם זריקות PRP הן טיפול יעיל לאוסטאוארטריטיס של הברך?

מספר זריקות – זריקה בודדת עד חמש זריקות; תוך מפרקי לרוב מומלץ להזריק שלוש פעמים.

זמן פעולה – האפקט לרוב מורגש כשלושה שבועות לאחר הזריקה, משך הפעולה משתנה בהתאם לפציעה – פציעות חדשות יכולות להחלים לחלוטין, לעומת זה בכאב כרוני הכאבים יכולים לחזור לאחר מספר חודשים עד שנים.

זריקות חוזרות – אין הגבלה, אפשר לחזור על הזריקות לפי הצורך לרוב לאחר מספר חודשים עד שנה.

יתרונות – חומר טבעי

סכנות – לא ידועות

עלות הפרוצדורה – בין 1800₪ ל-2500₪ לכל זריקה תלוי בסוג.

הכנות לפני הבדיקה – מומלץ לשתות שלוש כוסות מים טרם לקיחת הדם

כאבים לאחר ההזרקה – במרבית המקרים אין כאבים משמעותיים לאחר הזרקת PRP. עם זאת, לעיתים יש כאב או תחושת מלאות מקומית, התחושה הזו חולפת לאחר מספר ימים.  במידה ויש כאבים חזקים אפשר ליטול משככי כאבים כגול אקמול או אופטלגין. קירור מקומי של האזור המוזרק מומלץ מאוד, לעיתים הכאבים חזקים מאוד ואף דורשים שימוש בקביים.

המלצות לאחר הזרקת PRP –

 1. ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן מידי
 2. אפשר לנהוג לאחר הזריקה באופן עצמאי.
 3. מומלץ להימנע ממאמצים בזמן הזריקות וכשבוע לאחר מכן.
 4. מומלץ להמנע מנטילת תרופות משככות דלקת כגון ארקורסיה, אתואפן, אדוויל או נורופן.
 5. בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד לד”ר בוצר.

השארת הודעה

השארת הודעה

Sending
Share.

About Author

ד

ד"ר איתמר בוצר הוא אורטופד בכיר בבית החולים רמב"ם, בוגר התמחות באורטופדיה בתל השומר ותת התמחות של כארבע שנים בארצות הברית באורטופדיית ספורט. ד"ר בוצר מטפל בפציעות של מפרק הירך הברך והכתף ומתמחה בטיפול בניתוחים ארתרוסקופיים. אמנם ניתוח הוא תמיד האופציה האחרונה, אבל אם כבר צריך לשקול ניתוח, האופציה הארתרוסקופית בעלת יתרונות רבים.

27 תגובות

  • דפנה שלום, הטיפול הראשוני בITB סינדרום הוא מתיחות של הרצועה בפיזיותרפיה, במידה וזה לא עובד ניתן לבצע הזרקות סטרואידים לאזור, אם סטרואידים לא מועילים ניתן להתקדם להזרקות PRP. קשה לחזות אחוזי הצלחה מדויקים, אבל סביב 3 מתוך 4 ירגישו שיפור משמעותי לאחר הזרקת PRP.

 1. שלום
  יש לי קרע בגיד של אצבע. הקטנה בכף יד ימין
  כבר שלושה חודשים ואין. ריפיו. וגם יש כאב
  אני אשמח לתשובה שלך
  תודה רבה

 2. שלום
  יש לי קרע בגיד של אצבע. הקטנה בכף יד ימין
  כבר שלושה חודשים ואין. ריפיו. וגם יש כאב
  אני אשמח לתשובה שלך
  תודה רבה

 3. תודה שעניתה לי
  לא הוזרק שום. דבר
  האורטובד לא הציע שום דבר חוץ מספלנט. מלבישה לאצבע מפלסטיק

  לא אמור להתאחה הקרע
  אחרי תקופה זאת
  מתי מתאחה?
  תודה מכל לב

  • ישנם הרבה פרמטרים, השניים העיקריים הם הזמן שעבר מהפציעה וחומרת המבנה של התפס הפמורואצטבולרי. אם אין דפורמציה גדולה של העצמות ועבר מעט זמן מהפציעה, סיכויי ההצלחה של ההזרקה גבוהים לטיפול בכאב שנובע מקרע לברום. בכל מקרה, לזריקות PRP אין סיכונים משמעותיים ידועים, כך שבאינדיקציה הנכונה שווה לנסות.

  • תודה רבה ד”ר על תשובתך.. ד”א קראתי את המאמר שכתבת על ההזרקות כטיפול מחליף ניתוח – מאמר מעולה! כמו כן, לא כל כך הבנתי מה ההבדל בין prp ואורתוקין מכיוון ששניהם מופקים מהדם.. יש מקרים שהזרקת האחד עדיף על השני?

 4. שלום ד״ר בוצר,

  עשיתי זריקת prp בסימפיביס פוביז בזמן המחזור. ורציתי לשאול האם יש בעיה עם זה? והאם האפקטיביות של הזריקה תרד בגלל שעשיתי אותה בזמן המחזור?

 5. ציפי רוקח on

  הי יש לי דורבן כבר שנה בכף רגל שמאל.
  האם זריקות rpr יעזור?
  ואם כן מה אחוז ההצלחה?

השאר תגובה

צור קשר

שליחת הודעה למרפאה

השארת הודעה
Sending