הזרקת חומצה היאלורונית לברך ולירך

0

חומצה היאלורונית היא מולקולה גדולה של גלוקוז-אמינוגליקנים שנמצאת באופן טבעי בגוף האדם וממוקמת חוץ תאית. במפרקים החומר הטבעי עוזר באצירת מים ובסיכוך המפרק. באופן נורמלי באנשים צעירים יש ריכוז גבוה של חומצה היאלורונית בנוזל המפרקי. במפרקים עם פגיעה סחוסית ישנו ריכוז נמוך יותר של החומצה ההיאלורונית, לעומת רמה של 7 מליון דלטון באופן נורמלי עד לרמה של 20 אלף דלטון במקרים של ארתריטיס קשה.

חומצה היאלורונית יכולה להיות מופקת מהחי, למשל מכרבולות של תרנגולות (סינוויסק) או באופן סינטטי (ארתריז או אוסטניל). באופן כללי, ברפואה, חומצה היאלורונית יכולה לשמש למילוי חללים, למשל למילוי קמטים בפנים. באופן ספציפי, באורטופדיה משתמשים בחומצה היאלורונית בהזרקות תוך מפרקיות כנוזל סיכוך ושימון בעיקר למפרק הירך ולברך. החומר הוכח כמוריד כאבים לתקופה של מספר חודשים עד שנה, חומצה היאלורונית נספגת באופן טבעי בגוף ומכאן בטיחותה הגבוה.

האם הזרקה של חומצה היאלורונית כואבת? באופן עקוני ההזרקה עצמה אינה כואבת יותר מאשר לקיחת דם. במידה ומדובר בהזרקה למפרק ירך תמיד תבוצע הרדמה מקומית של העור על מנת להוריד את הכאב. ניתן לבצע גם הרדמה מקומית בעת הזרקה לברך.

כאבים לאחר הזרקה של חומצה היאלורונית – למרבית האנשים ההזרקה תעבור ללא שום כאב משמעותי, עם זאת אחד מכל עשרה מטופלים יתלונן על כאבים עזים שנמשכים לרוב כיומיים – שלושה. במקרה של כאבים מומלץ להודיע לרופא המטפל, ליטול תרופה נוגדת כאב ולקרר את המפרק.

סיכום – באורטופדיה חומצה היאלורונית משמשת להזרקות תוך מפרקיות לצורך סיכוך המפרק והורדת כאבים. מתאים במיוחד במקרים של פגיעות סחוס ושינויים ניווניים במפרק הברך והירך.

אינדיקציה – הורדת כאבים וסיכוך מפרק עם שינויים ניוונים.

מספר זריקות – בין זריקה בודדת (Synvisc) לשלוש זריקות (Arthrease) בהפרש של שבוע.

קראו גם על
ד"ר בוצר ופרופ' קרסו משוחחים על ארתרוסקופיה של ירך

זמן פעולה – רוב האנשים מרגישים שיפור כשלושה שבועות מהזריקה, השפעה ממוצעת נמשכת בין חצי שנה לשנה מסיום הזריקות.

זריקות חוזרות – אין הגבלה, אפשר לחזור על הזריקה לפי הצורך לרוב לאחר מספר חודשים עד שנה.

יתרונות – חומר טבעי

סכנות – בחומרים מן החי (למשל, סינווסיק) יכולה להופיע תגובה אלרגית החל מהזריקה השניה.

עלות החומר – החל מ-800₪ לשלוש זריקות של ארתריז, ועד ל-2000₪ לסינוויסק ואוסטניל

הכנות לפני הבדיקה – אין

לאחר ההזרקה – אין מניעה מחזרה מידית לפעילות מלאה, אפשר לנהוג באופן עצמאי. לעיתים יש תחושת אי נוחות במפרק המוזרק למספר ימים. בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד למרפאה.

דף הסבר למטופלים על הזרקות כטיפול מחליף ניתוח

השארת הודעה

השארת הודעה

Sending
Share.

About Author

ד

ד"ר איתמר בוצר הוא אורטופד בכיר בבית החולים רמב"ם, בוגר התמחות באורטופדיה בתל השומר ותת התמחות של כארבע שנים בארצות הברית באורטופדיית ספורט. ד"ר בוצר מטפל בפציעות של מפרק הירך הברך והכתף ומתמחה בטיפול בניתוחים ארתרוסקופיים. אמנם ניתוח הוא תמיד האופציה האחרונה, אבל אם כבר צריך לשקול ניתוח, האופציה הארתרוסקופית בעלת יתרונות רבים.

השאר תגובה

צור קשר

שליחת הודעה למרפאה

השארת הודעה
Sending