טיפול ניתוחי בקרע מניסקוס בארתרוסקופיה של הברך

24

קרע במניסקוס היא אחת מהפציעות הנפוצות ביותר בברך והסיבה השכיחה ביותר לביצוע ארתרוסקופיה של הברך. הקרע יכול להגרם בעת תנועה סיבובית של הגוף מעל הברך או בעת כיפוף מלא של הברך בעת נשיאת משקל (למשל, pistol squat), בגיל מבוגר יותר הקרע יכול להופיע גם ללא פציעה או חבלה ברורה עקב שינויים ניוונים.

בינה מלאכותית? תנו למחשב לנחש מה גורם לכאב ברכיים שלכם

אבחנה ראשונית של קרע מניסקוס מבוצעת בבדיקה פיזיקאלית של הברך על ידי אורטופד, במידה והחשד לקרע גבוה תבוצע בדיקת MRI שתאשר את הממצאים. בדיקת הMRI מאפשרת לראות את המבנים האנטומיים בתוך הברך, כגון – מניסקוסים, רצועות צולבות, סחוסים ועצמות, ונותנת כלים להעריך את השלמות שלהם.

במרבית המקרים, הטיפול הראשוני בקרע של המניסקוס הוא טיפול שמרני – פיזיותרפיה, הורדת כאבים ועבודה על טווח התנועה. לעומת זאת, במקרים בהם יש הגבלה בתנועה, בעיקר בישור הברך, יתכן וחתיכה של מניסקוס קרוע מפריעה לתנועה – במקרים אלה ניתן להתקדם לניתוח באופן מהיר יותר. גם במקרים בהם האורטופד המנתח חושב שיש אפשרות לתפור את המניסקוס וכך להחזיר את המצב לקדמותו כדאי לבצע את הניתוח באופן זריז יותר.

אם הקרע לא גדול, ונמצא בשוליים החיצונים של המניסקוס, איזור שבו אספקת הדם טובה והאפשרות להחלמה עצמונית קיימת, ניתן לבצע הזרקות PRP על מנת לעודד ריפוי ללא צורך בניתוח.

אם הכאבים וההגבלה בתנועה נמשכים למרות טיפול שמרני, סביר שהאורטופד ימליץ לבצע ארתרוסקופיה של הברך. לפני עשרות שנים הטיפול הניתוחי המקובל היה לבצע כריתה מלאה של המניסקוס הקרוע, לאורך השנים הבינו שבברך ללא מניסקוס מתפתחים שינויים שחיקתיים קשים באופן מהיר יותר. לכן, היום מבצעים כריתה חלקית בלבד של החלקים הקרועים, ובמידה וניתן להציל את המניסקוס, בעיקר באנשים צעירים, אף תבוצע תפירה שלו. במהלך הארתרוסקופיה של הברך, הפעולה הניתוחית השכיחה ביותר לטיפול בקרע של המניסקוס היא הטריה שלו – המנתח מוציא את החלקים הלא יציבים של המניסקוס שמטרידים את הברך. הפעולה הזו נקראת מניסקטומיה והיא מבוצעת בחדר ניתוח בהרדמה כללית למרות שזו פעולה פשוטה שלוקחת מספר דקות בלבד. באופן שגרתי המנותחים משתחררים ביום הניתוח הביתה.

קראו גם על
תרגילים לשיקום ברכיים

ההחלמה מניתוח הארתרוסקופיה קלה באופן יחסי לניתוחים אחרים ולרוב ללא כאבים משמעותיים. מומלץ להשתמש בקביים להליכה בדריכה מלאה למשך מספר ימים, חזרה לעבודה משרדית מתאפשרת תוך יומיים – שלושה. חזרה לפעילות ספורט סביב חודש ימים מהניתוח. במידה ומבוצעת תפירה של המניסקוס, ההוראות לשיקום ולהחלמה ישתנו על פי גודל הקרע ויציבותו לאחר התפירה, במקרים כאלו המנתח יכול להמליץ על הליכה עם קביים ללא דריכה עד לתקופה של שישה שבועות.

הצלחת הניתוח להורדת הכאבים והחזרת הברך לשגרה תלויה בעיקר בפציעות אחרות שיש בברך למשל שלמות הסחוס המפרקי, ומצב השרירים סביב הברך.

Share.

About Author

ד

ד"ר איתמר בוצר הוא אורטופד בכיר בבית החולים רמב"ם, בוגר התמחות באורטופדיה בתל השומר ותת התמחות של כארבע שנים בארצות הברית באורטופדיית ספורט. ד"ר בוצר מטפל בפציעות של מפרק הירך הברך והכתף ומתמחה בטיפול בניתוחים ארתרוסקופיים. אמנם ניתוח הוא תמיד האופציה האחרונה, אבל אם כבר צריך לשקול ניתוח, האופציה הארתרוסקופית בעלת יתרונות רבים.

24 תגובות

  1. האם זריקת prp יכולה לפתור בעייה של שחיקות סחוס ב2 הברכיים ( דלקות חוזרות) יש לציין שאחרי 2 ניתוחים המצב גרוע יותר ?

השאר תגובה

צור קשר

שליחת הודעה למרפאה

השארת הודעה
Sending